ד"ר גלעד רבינא – מומחה למחלות רשתית

לדבריו של ד"ר גלעד רבינא, מומחה למחלות רשתית, כמעט 10% מהאוכלוסייה יסבלו ממחלות רשתית שפוגעות בכלי הדם העדינים והרבים שיש בעין.

רטינופתיה סוכרתית (Diabetic Retinopathy) היא אחת ממחלות הרשתית הנפוצות והיא נובעת מחוסר איזון ברמות הסוכר בדם.

רבים מחולי הסוכרת שמתמודדים עם המחלה מעל 10–15 שנים, יסבלו מרטינופתיה סוכרתית ובמצבים קיצוניים ראייתם עלולה להיפגע או שהם עלולים להתעוור.

גורמי הסיכון לרטינופתיה סוכרתית הסבר מפי ד"ר גלעד רבינא – מומחה למחלות רשתית

התמודדות עם מחלת הסוכרת עלולה לפתח רטינופתיה; המחלה עלולה לתקוף גם ילדים, אך הסבירות לחלות בה עולה עם הגיל; היסטוריה משפחתית של מחלות רשתית או של רטינופתיה סוכרתית יגביר את הסיכוי לחלות במחלה; אנשים שאינם חולים בסוכרת, אך שרמת הסוכר שלהם בדם אינה מאוזנת לאורך זמן; צירוף של מחלות כגון: אי ספיקת כליות, לחץ דם גבוה וכד'; השמנת יתר וחסר בפעילות גופנית; שתייה מרובה של משקאות דיאטטיים ועישון.

רטינופתיה סוכרתית עשויה לגרום לאובדן ראייה המתרחש באופן הדרגתי, עד לעיוורון מוחלט, וזאת בעקבות שינויים שעוברים על כלי הדם הנמצאים ברשתית.

ד"ר גלעד רבינא מומחה למחלות רשתית מסביר כיצד נגרמת הפגיעה בכלי הדם

הפגיעה בכלי דם נגרמת מצמיחה של כלי דם לא תקינים ברשתית, שדם דולף מהם למרכז העין ומטשטש את הראייה, או מדליפה של נוזלים למרכז הרשתית בעין – לחלק שאחראי על הראייה וחדותה כאשר נוזלים מצטברים בו, הם עלולים ליצור בצקת ולטשטוש הראייה.

ד"ר גלעד רבינא – מומחה למחלות רשתית מזהה תסמיני רטינופתיה סוכרתית

התסמינים האופייניים לרטינופתיה הם: נקודות זעירות או פסים כהים שגורמים לשיבוש הראייה ולחסימת שדה הראייה. תסמין נוסף  הוא ראייה מטושטשת, קושי בהסתגלות לשינויים באור ולפגיעה בכושר הראייה בחושך.

בשונה ממחלות רשתית אחרות, העיוורון במקרה של רטינופתיה הוא חד ופתאומי ויתרחש כאשר כלי דם יקרע ויתחיל דימום לתוך העין. יש מקרים בהם הדם ייספג מעצמו כעבור שבועות מספר ועיוורון יעלם. במקרים אחרים, עלול הדם ליצור נזק בלתי הפיך בעין שידרוש טיפול של מומחה למחלות רשתית.

סיכום – טיפול מקצועי של ד"ר גלעד רבינא מומחה למחלות רשתית

מחלות רשתית הן תופעה שכיחה ולפחות 10% מהאוכלוסייה יסבלו מבעיות ברשתית. הסבירות למחלות רשתית עולה עם הגיל, אך לחלק ממחלות הרשתית יש גורמים נוספים. זיהוי מהיר במרפאתו של ד"ר גלעד רבינא עשוי להביא לטיפול מהיר ולמזעור נזקים של המחלה.