גמילה מקנאביס: איך תדע אם אתה זקוק לגמילה מקנאביס?

השימוש בקנאביס, בשונה מהשימוש בסמים אחרים, מקבל המון לגיטימציה חברתית ועל כן, גם הזיהוי של ההתמכרות קשה יותר. היותו סם "חברתי" ומקובל לשימוש מביאה לא פעם לכך שהנורות האדומות של הסביבה לגבי השימוש בו נדלקות מאוחר מדי, כאשר ההתמכרות כבר פוגעת בהיבטים משמעותיים בחייו של האדם הסובל מההתמכרות. כך תזהה התמכרות לקנאביס: העישון נמצא בראש סדר העדיפויות; הרצון לעשן גובר על הרצון לעשות דברים שפעם היו לך חשובים; כשלא ניתן לתפקד ללא הסם וכשמאמינים שלא ניתן לתפקד ללא הסם; כשתחומי חיים רבים וחשובים נפגעים בעקבות השימוש בסם ובכל זאת לא ניתן להפסיק להשתמש בסם.

השימוש בקנאביס וההתמכרות אליו יכולים להוביל לאורך זמן למצב נפשי קשה, לדיכאון, לחרדה, לבידוד חברתי, לאובדן של קשרים קרובים, לפגיעה בקריירה ובפרנסה וכמובן, לפגיעה בבריאות הנפשית והפיזית. אם אתה או אד שקרוב אליך מזדהה עם הכתוב למעלה, מומלץ שתפנה לייעוץ של בעל מקצוע שיוכל לעזור לך לבחור בגמילה מקנאביס וביציאה לדרך חדשה.

גמילה מקנאביס: לשבור את המעגל

הבחירה להתמודד עם ההתמכרות ולא להיכנע להרס שהיא מחוללת בחיים היא בחירה אמיצה ומורכבת. היכולת להגיע לשם תלויה ביכולת לזהות את חלון ההזדמנויות הצר לשינוי. הופעתו נדירה אך תפיסתו בזמן יכולה לעשות את כל ההבדל בין חיים של שיעבוד לחיים של חופש. בגמילה מקנאביס, לומד המטופל לזהות את הדפוסים שמזינים את ההתמכרות לקנאביס, להבין אותן ובכך לשנות אותם ולהחליפם בדפוסי מחשבה בריאים. זהו לא תהליך קל והוא דורש תמיכה פסיכולוגית וחברתית שניתן לקבל בתהליך נכון ומקצועי של גמילה מקנאביס.

גמילה מקנאביס: סוד כוחה של הקבוצה

בין סוגי הטיפול בהתמכרות לקנאביס נמצאת גם קבוצת התמיכה. בקבוצה זו נפגשים אנשים בשלבים שונים בתהליך הגמילה. המפגש החברתי והתומך שמתקיים בקבוצה נותן לכל המשתתפים מקום בטוח לבטא את עצמם, לקבל תמיכה ואוזן קשב וגם להוות כאלה עבור אחרים. אנשים שסבלו מבידוד חברתי בשל ההתמכרות נעזרים באנשים שמתמודדים עם בעיה דומה לשלהם ובכך משיגים מרפא לעצמם ולחבריהם.  הוכח מחקרית ומעשית כי קבוצת התמיכה היא מקור כוח ותמיכה חשוב וקריטי בתהליך הגמילה.

לסיכום: תהליך הגמילה מקנאביס הוא תהליך מורכב וגם היכולת להגיע אליו דורשת זיהוי נכון של המצב ויכולת לזהות את חלון ההזדמנויות לבחירה בגמילה מקנאביס. הגמילה תלמד אותך להבין את הדפוסים שמזינים את ההתמכרות, תעניק לך את התמיכה החברתית לה אתה זקוק ותאפשר לך לחזור לחיים, ללא תלות בסם.